טיפול nlp 

 

אנו חיים בעולם טכנולוגי מורכב מאוד ורגילים ובחיי השגרה שלנו רגילים לסמוך על מגוון מכשירים וכלים. מכיוון שכך, פעמים רבות אנו שוכחים כמעט לגמרי את הכלי החשוב ביותר והמשוכלל ביותר שנמצא לרשותינו תמיד, המוח שלנו. היום מחקרים רבים מתחום הנוירולוגיה מגלים לנו כי מוחנו גמיש ופתוח לכל מיני שינויים. משמעות המושג NLP בעברית הוא תיכנות לשוני ועיצבי. NLP מתייחס לכל קשת השיטות פסיכולוגיות שנועדו כדי לשפר את התקשורת עם המערכת הלשונית והעצבית שלנו, דבר העשוי לתרום לשיפור התקשורת שלנו בתוכינו ואת התקשורת הבין אישית שלנו .

 

מטפל nlp

 

מטפלים בגישת ה-nlp מעניקים לנו ארגז כלים פשוט המיועד ללמידה. ארגז הכלים מסייע לנו בארגון המוח שלנו ובהכווונתו. כך, נוכל להשיג תוצאות מדוייקות יותר בקלות ולממש את הפוטנציאל הרב הטמון בנו כפי שכבר רבים מאיתנו יודעים ה-NLP הוא אינה המצאה אלא תגלית על הדרך שבה פועל המוח האנושי ומה מאפשר לאנשים להגיע לתוצאות מרחיקות לכת. ה- NLP התגלה כאשר שני חוקרים ריצרד בנדלר וג'ון גרינדר החליטו בתחילת שנות השבעים של המאה ה-20, לבדוק מה מאפשר לאנשים שנחשבים לגאונים בתחומם להיות שונים מאחרים.

מטפל nlp

nlp יכול לסייע בתחומים רבים בטיפול:

עבור המורים השיטה יכולה לסייע לשפר את יכולת ההוראה ולגרום בסופו של דבר לכך שהתלמידים יבינו טוב יותר את החומר. nlp יכול גם לסייע גם לאנשי מכירות ולשפר את יכולת השכנוע שלהם. דב הכרחי לסגירת עסקאות. בנוסף, טיפול ב- NLP יכול לסייע באופן משמעותי לאלו העובדים בשירות לקוחות.

זאת מכיוון שיש יותר יכולת להזדהות עם האחר, דבר חיוני ביותר להבנת צרכיו של הלקוח. השיטה יכולה לסייע גם לאדם מן הישוב למקסם את יכולותיו האישיים, המקצועיים, החברתיים, הזוגיים וכל עניין אחר שבו אדם מסוים מרגיש חוסר ביטחון דבר ומראה רצון להשתפר. שיטה זו קשורה קשר הדוק לשיטות טיפול כגון דימיון מודרך או מודולינג.

 

מודולינג

 

בתחילת דרכם ערכו ברנדלר וגרינדר "מודלינג" לאנשים בולטים בתחום הטיפול וביניהם וירג'יניה סאטיר, מילטון אריקסון ופריץ פרלס. הם מצאו שלאנשים אלו יש  התייחסות משותפת, גישה משותפת וכן אמונות והתנהגויות משותפות. ברנדלר וגרינדר החלו לאמץ את המרכיבים שזיהו, לעבוד עם אנשים ולסייע להם במצוקות והקשיים שלהם.

כך הם גילו דבר מדהים. התוצאות שהם הפיקו היו מעבר לתוצאותיהם של אנשים שהיה להם ניסיון רב יותר בתחום. כך החל להתפתח מודל ה-NLP  שהמודל למצויינות, אשר מדריך את המוח כיצד להפיק ממנו את המירב. המאפיינים הבולטים של השיטה הם:

כל אדם קולט את המציאות באופן שונה.

בעיות תקשורת בין אנשים נוצרות מכיוון שכל אדם משוכנע שהדרך שבה הוא תופס את המציאות היא הדרך הנכונה.
עיקרון נוסף המנחה את גישת  ה-NLP הוא העובד שכדי שאדם יוכל ליצור תקשורת טובה עם זולתו, עליו להיות מקומו ולנסות לראות את העולם מנקודת מבט של זולתו.

 

 

nlp יכול לסייע בתחומים רבים טיפול:

 

- למורים הוא עשוי לסייע בשיפור יכולת ההוראה המביאה בסופו של דבר לקליטה טובה יותר של החומר על ידי התלמידים.

- nlp יכול גם לסייע לאנשי מכירות בשיפור יכולת השכנוע שהינה דבר חיוני להפקת עסקאות.

- עוד תחום שבו nlp טיפול יכול לסייע באופן משמעותי הינו שירות לקוחות. הסיוע בתחום זה מתבצע על ידי שיפור יכולת ההזדהות עם האחר, דבר שהינו חיוני ביותר להבנת צרכיו של הלקוח.

- ה nlp מסייע לאדם למקסם את יכולותיו האישיים,המיקצועיים ,החברתיים,הזוגיים,ובכל עיניין בו האדם מרגיש חולשה אישית וצורך בשיפור, טיפול בחרדות ובכלל.